WALTER TOOLS A6489DPP-6.6 Coolant Fed Drill 6.6mm 140 Carbide | AF8XCP 29HV56
WALTER TOOLS A6489DPP-6.6 Coolant Fed Drill 6.6mm 140 Carbide
Item: AF8XCPModel: A6489DPP-6.6Cross Ref: 29HV56
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.26"
Cutting Edge Length 2.165"
Decimal Equivalent 0.2598
Depthdia. Ratio 8xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 6.6 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.2 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 66 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Length 4.173"
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 55 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 106 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Primary Material Application Iso Code H, K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series X.Treme D8
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 6.6 mm