WALTER TOOLS A6181TFT-3.5 Jobber Drill 3.5mm 150 Carbide | AF8QHB 29FP68
WALTER TOOLS A6181TFT-3.5 5293764 Jobber Drill 3.5mm 150 Carbide
Item: AF8QHBModel: A6181TFT-3.5Cross Ref: 29FP68 / 5293764
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.138"
Cutting Edge Length 0.551"
Decimal Equivalent 0.1378
Depthdia. Ratio 2xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 3.5 mm
Drill Diameter Tolerance P7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.018"
Finish AlTiN Coat
Finish - Machining Tinal
Flute Length 20 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Length 2.598"
List Number A6181
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 20 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Overall Length 66 mm
Point Angle 150°
Point Type Self Centering
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Series XD-PILOT Series
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 36 mm