WALTER TOOLS A6181AML-2.05 Micro Drill Bit, 2.05 mm Drill Bit Size, 13/32 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia | CU8ZBH 440T18
WALTER TOOLS A6181AML-2.05 Micro Drill Bit, 2.05 mm Drill Bit Size, 13/32 Inch Flute Length, 3 mm Shank Dia
Item: CU8ZBHModel: A6181AML-2.05Cross Ref: 440T18
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Micro Drill Bit
Circuit Board Drill No
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.081"
Cutting Edge Length 0.276"
Decimal Equivalent 0.0807
Depth X Dia. Ratio 2xd
Drill Bit Point Angle 150°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 2.05 mm
Drill Diameter Tolerance P7
Finish Aluminum Titanium Nitride
Finish - Machining AlTiN
Flute Length 13/32"
Flute Type Spiral
Grade High Performance
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining HIGH PERFORMANCE
Max. Drilling Depth 0.433"
Number Of Flutes 2
Overall Length 57 mm
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H, O
Shank Dia. 3 mm
Shank Length 42 mm