WALTER TOOLS A4611-11.5 Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 7 21/32 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank | CU8DYM 441T25
WALTER TOOLS A4611-11.5 5066224 Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 7 21/32 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank
Item: CU8DYMModel: A4611-11.5Cross Ref: 441T25 / 5066224
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.453"
Cutting Edge Length 6.969"
Decimal Equivalent 0.4528
Depthdia. Ratio 16xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 11.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 7 21/32"
Flute Type Spiral
Grade General Purpose
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 7.656"
Maximum Drilling Depth 7 21/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 300 mm