WALTER TOOLS A4422-19.5 Drill Bit, 19.50 mm Drill Bit Size, 6 31/32 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank | CU8EBX 440U82
WALTER TOOLS A4422-19.5 5066176 Drill Bit, 19.50 mm Drill Bit Size, 6 31/32 Inch Flute Length, Mt2 Taper Shank
Item: CU8EBXModel: A4422-19.5Cross Ref: 440U82 / 5066176
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.768"
Cutting Edge Length 6.181"
Decimal Equivalent 0.7677
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 19.5 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 6 31/32"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Length 10.827"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 6.969"
Maximum Drilling Depth 6 31/32"
Number Of Flutes 2
Overall Length 275 mm