WALTER TOOLS A4422-12.5 Drill Bit, 12.50 mm Drill Bit Size, 5 1/4 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank | CU8DYV 440U54
WALTER TOOLS A4422-12.5 5066148 Drill Bit, 12.50 mm Drill Bit Size, 5 1/4 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank
Item: CU8DYVModel: A4422-12.5Cross Ref: 440U54 / 5066148
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.492"
Cutting Edge Length 4.724"
Decimal Equivalent 0.4921
Depth X Dia. Ratio 12xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 12.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 5 1/4"
Flute Type Parabolic
Grade General Purpose
Length 8.465"
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining General Purpose
Max. Drilling Depth 5 1/4"
Number Of Flutes 2
Overall Length 215 mm