WALTER TOOLS A4247-24.5 Drill Bit, 24.50 mm Drill Bit Size, 6 9/32 Inch Flute Length, Mt3 Taper Shank | CU8EDQ 441P68
WALTER TOOLS A4247-24.5 5065950 Drill Bit, 24.50 mm Drill Bit Size, 6 9/32 Inch Flute Length, Mt3 Taper Shank
Item: CU8EDQModel: A4247-24.5Cross Ref: 441P68 / 5065950
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.965"
Cutting Edge Length 5.315"
Decimal Equivalent 0.9646
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 24.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Finish Bright, Uncoated
Flute Length 6.281"
Flute Type Spiral
Grade Grade HSS-E
Length 11.063"
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 6.281"
Number Of Flutes 2
Overall Length 281 mm