WALTER TOOLS A4247-11.5 Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 3 11/16 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank | CU8DYJ 441P19
WALTER TOOLS A4247-11.5 5065901 Drill Bit, 11.50 mm Drill Bit Size, 3 11/16 Inch Flute Length, Mt1 Taper Shank
Item: CU8DYJModel: A4247-11.5Cross Ref: 441P19 / 5065901
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.453"
Cutting Edge Length 2.992"
Decimal Equivalent 0.4528
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 11.5 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 3 11/16"
Flute Type Spiral
Grade Grade HSS-E
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade HSS E
Max. Drilling Depth 3.688"
Maximum Drilling Depth 3 11/16"
Number Of Flutes 2
Overall Length 175 mm