WALTER TOOLS A4244-29.5 Drill Bit, 29.50 mm Drill Bit Size, 6 7/8 Inch Flute Length, Mt3 Taper Shank | CU8EEZ 441P07
WALTER TOOLS A4244-29.5 5065889 Drill Bit, 29.50 mm Drill Bit Size, 6 7/8 Inch Flute Length, Mt3 Taper Shank
Item: CU8EEZModel: A4244-29.5Cross Ref: 441P07 / 5065889
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 1.161"
Cutting Edge Length 5.709"
Decimal Equivalent 1.1614
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 130°
Drill Bit Point Type Conventional Point
Drill Bit Size 29.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 6 7/8"
Flute Type Spiral
Grade Grade HSS-E
Length 11.654"
Material Vanadium High Speed Steel
Material - Machining Vanadium High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade HSS E
Max. Drilling Depth 6 7/8"
Number Of Flutes 2
Overall Length 296 mm