WALTER TOOLS A40T-SVQBR16 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MGV 30EP61
WALTER TOOLS A40T-SVQBR16 5205470 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MGVModel: A40T-SVQBR16Cross Ref: 30EP61 / 5205470
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A40T-SVQBR16
Approach Angle 107.5°
Bar Dia. 1.575"
Center To Cutting Tip 27 mm
Compatible Hardware Ap316-Vb1608 Shim, Fs1465 Torx Key, Fs2060 Clamping Screw, Fs2068 Screw
Connection Dia. 1.575"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle
Functional Length 11.811"
Functional Width 1.063"
Head Material Steel
Inclination Angle -8°
Includes Ap316-Vb1608 Shim, Fs1465 Torx Key, Fs2060 Clamping Screw, Fs2068 Screw
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 16
Insert Shape Diamond
Insert Size 1604
Insert Style VB
Iso Number A40T-SVQBR16
Lead Angle 107°
Max. Bore Depth 160 mm
Min. Bore Dia. 50 mm
Min. Dia. 1.969"
Mounting Style Screw Clamp
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 300 mm
Primary Material Application Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Rake Positive
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 40 mm
Shank Height 1.457"