WALTER TOOLS A40T-DWLNR08 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MGR 30EP58
WALTER TOOLS A40T-DWLNR08 5522933 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9MGRModel: A40T-DWLNR08Cross Ref: 30EP58 / 5522933
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A40T-DWLNR08
Approach Angle 95°
Bar Dia. 1.575"
Center To Cutting Tip 27 mm
Compatible Hardware Ap307-Wn08 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Connection Dia. 1.575"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle -6°
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 1.063"
Head Material Steel
Inclination Angle -13°
Includes Ap307-Wn08 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Seat Size 8
Insert Shape Trigon
Insert Size 0804
Insert Style Wn
Iso Number A40T-DWLNR08
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 160 mm
Min. Bore Dia. 50 mm
Min. Dia. 1.969"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 40 mm
Shank Height 1.457"