WALTER TOOLS A40T-DWLNL10 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MGQ 30EP57
WALTER TOOLS A40T-DWLNL10 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9MGQModel: A40T-DWLNL10Cross Ref: 30EP57
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A40T-DWLNL10
Approach Angle 95°
Bar Dia. 1.575"
Center To Cutting Tip 27 mm
Compatible Hardware Ap311-Wn10 Shim, Fs1463 Screw, Fs1464 Torx Key, Fs1471 Pressure Spring, Fs1474 Clamp Screw, Pk242 Clamp, Rs117 Pin
Connection Dia. 1.575"
Cutting Direction Left
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 1.063"
Head Material Steel
Inclination Angle -16°
Includes Ap311-Wn10 Shim, Fs1463 Screw, Fs1464 Torx Key, Fs1471 Pressure Spring, Fs1474 Clamp Screw, Pk242 Clamp, Rs117 Pin
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Seat Size 10
Insert Shape Trigon
Insert Size 1005
Insert Style Wn
Iso Number A40T-DWLNL10
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 160 mm
Min. Bore Dia. 50 mm
Min. Dia. 1.969"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 40 mm
Shank Height 1.457"