WALTER TOOLS A40T-DWLNL08 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MGP 30EP56
WALTER TOOLS A40T-DWLNL08 5522932 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9MGPModel: A40T-DWLNL08Cross Ref: 30EP56 / 5522932
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A40T-DWLNL08
Approach Angle 95°
Bar Dia. 1.575"
Center To Cutting Tip 27 mm
Compatible Hardware Ap307-Wn08 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Connection Dia. 1.575"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle -6°
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Left
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 1.063"
Head Material Steel
Inclination Angle -13°
Includes Ap307-Wn08 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Seat Size 8
Insert Shape Trigon
Insert Size 0804
Insert Style Wn
Iso Number A40T-DWLNL08
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 160 mm
Min. Bore Dia. 50 mm
Min. Dia. 1.969"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 40 mm
Shank Height 1.457"