WALTER TOOLS A40T-DCLNR16 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MGA 30EP43
WALTER TOOLS A40T-DCLNR16 5522816 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9MGAModel: A40T-DCLNR16Cross Ref: 30EP43 / 5522816
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A40T-DCLNR16
Approach Angle 95°
Bar Dia. 1.575"
Center To Cutting Tip 27 mm
Compatible Hardware Ap302-Cn16 Shim, Fs1463 Screw, Fs1464 Torx Key, Fs1471 Pressure Spring, Fs1474 Clamp Screw, Pk242 Clamp, Rs117 Pin
Connection Dia. 1.575"
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Angle -6°
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 1.063"
Head Material Steel
Inclination Angle -16°
Includes Ap302-Cn16 Shim, Fs1463 Screw, Fs1464 Torx Key, Fs1471 Pressure Spring, Fs1474 Clamp Screw, Pk242 Clamp, Rs117 Pin
Insert Angle 80° , Diamond
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Seat Size 16
Insert Size 1606
Insert Style CN
Iso Number A40T-DCLNR16
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 160 mm
Min. Bore Dia. 50 mm
Min. Dia. 1.969"
Mounting Style Top And Hole Clamping
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 300 mm
Primary Material Application Cast Iron, Hardened Steel, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code H, K, S
Rake Negative
Secondary Material Application Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M
Shank Dia. 40 mm
Shank Height 1.457"