WALTER TOOLS A3393TTP-9.8 Coolant Fed Drill 9.8mm 140 Carbide | AF8URU 29HE27
WALTER TOOLS A3393TTP-9.8 Coolant Fed Drill 9.8mm 140 Carbide
Item: AF8URUModel: A3393TTP-9.8Cross Ref: 29HE27
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.386"
Cutting Edge Length 1.929"
Decimal Equivalent 0.3858
Depthdia. Ratio 5xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 9.8 mm
Drill Dia. Tolerance H6
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.78 mm
Finish AlTiN Coat
Finish - Machining Tinal
Flute Length 61 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 49 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 103 mm
Point Type Self Centering
Primary Material Application Nickel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code M, S
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Graphite
Secondary Material Application Iso Code N, O, P
Series X.TREME INOX
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 40 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 9.8 mm