WALTER TOOLS A3389DPL-8.8 Coolant Fed Drill 8.8mm 140 Carbide | AF8UKY 29HC85
WALTER TOOLS A3389DPL-8.8 5337074 Coolant Fed Drill 8.8mm 140 Carbide
Item: AF8UKYModel: A3389DPL-8.8Cross Ref: 29HC85 / 5337074
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.346"
Cutting Edge Length 1.929"
Decimal Equivalent 0.3465
Drill Bit Size 8.8 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.6 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 61 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 49 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 103 mm
Point Angle 140°
Series X.Treme Plus
Shank Dia. 10 mm
Shank Length 40 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 8.8 mm