WALTER TOOLS A3389DPL-6.2 Coolant Fed Drill 6.2mm 140 Carbide | AF8UJP 29HC54
WALTER TOOLS A3389DPL-6.2 5337043 Coolant Fed Drill 6.2mm 140 Carbide
Item: AF8UJPModel: A3389DPL-6.2Cross Ref: 29HC54 / 5337043
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.244"
Cutting Edge Length 1.693"
Decimal Equivalent 0.2441
Drill Bit Size 6.2 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.13 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 53 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 43 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 91 mm
Point Angle 140°
Series X.Treme Plus
Shank Dia. 8 mm
Shank Length 36 mm