WALTER TOOLS A3389DPL-4.5 Coolant Fed Drill 4.5mm 140 Carbide | AF8UHQ 29HC31
WALTER TOOLS A3389DPL-4.5 5337020 Coolant Fed Drill 4.5mm 140 Carbide
Item: AF8UHQModel: A3389DPL-4.5Cross Ref: 29HC31 / 5337020
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.177"
Cutting Edge Length 1.142"
Decimal Equivalent 0.1772
Drill Bit Size 4.5 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 0.819 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 36 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Length 2.913"
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 29 mm
Number Of Flutes 2
Overall Length 74 mm
Series X.Treme Plus
Shank Dia. 6 mm
Shank Length 36 mm