WALTER TOOLS A3389DPL-3.6 Coolant Fed Drill 3.6mm 140 Carbide | AF8UHD 29HC20
WALTER TOOLS A3389DPL-3.6 5337009 Coolant Fed Drill 3.6mm 140 Carbide
Item: AF8UHDModel: A3389DPL-3.6Cross Ref: 29HC20 / 5337009
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.142"
Cutting Edge Length 0.906"
Decimal Equivalent 0.141"
Dimension Type Metric
Finish TiAlN
Flute Length 28 mm
Grade Grade K30F
Length 2.598"
List Number A3382
Material Solid Carbide
Overall Length 66 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Shank Dia. 6 mm
Size 3.6 mm