WALTER TOOLS A3382XPL-20 Coolant Fed Drill 20mm 140 Carbide | AF8UGU 29HA96
WALTER TOOLS A3382XPL-20 Coolant Fed Drill 20mm 140 Carbide
Item: AF8UGUModel: A3382XPL-20Cross Ref: 29HA96
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.787"
Cutting Edge Length 3.031"
Decimal Equivalent 0.7874
Depthdia. Ratio 5xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 20 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 3.64 mm
Finish AlCrN
Finish - Machining AlCrn
Flute Length 101 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Length 6.024"
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 77 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Point Type Self Centering
Primary Material Application Cast Iron
Primary Material Application Iso Code N
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Secondary Material Application Iso Code N
Series X.Treme Ci
Shank Diameter 20 mm
Shank Length 50 mm