WALTER TOOLS A32T-DWLNL08 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MEX 30EP13
WALTER TOOLS A32T-DWLNL08 5522930 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9MEXModel: A32T-DWLNL08Cross Ref: 30EP13 / 5522930
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A32T-DWLNL08
Approach Angle 95°
Bar Dia. 1.260"
Center To Cutting Tip 22 mm
Compatible Hardware Ap331-Wn08 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Connection Dia. 1.26"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle -6°
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Left
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.866"
Head Material Steel
Inclination Angle -10°
Includes Ap331-Wn08 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Seat Size 8
Insert Shape Trigon
Insert Size 0804
Insert Style Wn
Iso Number A32T-DWLNL08
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 128 mm
Min. Bore Dia. 40 mm
Min. Dia. 1.575"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 32 mm
Shank Height 1.181"