WALTER TOOLS A32T-DWLNL06 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MEW 30EP12
WALTER TOOLS A32T-DWLNL06 5522926 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9MEWModel: A32T-DWLNL06Cross Ref: 30EP12 / 5522926
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A32T-DWLNL06
Approach Angle 95°
Bar Dia. 1.260"
Center To Cutting Tip 22 mm
Compatible Hardware Ap306-Wn06 Shim, Fs1462 Screw, Fs1466 Torx Key, Fs1469 Pressure Spring, Fs1472 Clamp Screw, Pk240 Clamp, Rs116 Pin
Connection Dia. 1.26"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle -6°
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Left
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.866"
Head Material Steel
Inclination Angle -11°
Includes Ap306-Wn06 Shim, Fs1462 Screw, Fs1466 Torx Key, Fs1469 Pressure Spring, Fs1472 Clamp Screw, Pk240 Clamp, Rs116 Pin
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Shape Trigon
Insert Size 0604
Insert Style Wn
Iso Number A32T-DWLNL06
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 128 mm
Min. Bore Dia. 40 mm
Min. Dia. 1.575"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 32 mm
Shank Height 1.181"