WALTER TOOLS A32T-DSKNR12 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MET 30EP09
WALTER TOOLS A32T-DSKNR12 5522863 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9METModel: A32T-DSKNR12Cross Ref: 30EP09 / 5522863
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A32T-DSKNR12
Approach Angle 75°
Bar Dia. 1.260"
Center To Cutting Tip 22 mm
Compatible Hardware Ap355-Sn12 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Connection Dia. 1.26"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle -6°
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.866"
Head Material Steel
Inclination Angle -9°
Includes Ap355-Sn12 Shim, Fs1461 Screw, Fs1465 Torx Key, Fs1470 Pressure Spring, Fs1473 Clamp Screw, Pk241 Clamp, Rs117 Pin
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Seat Size 12
Insert Shape Square
Insert Size 1204
Insert Style SN
Iso Number A32T-DSKNR12
Lead Angle 75°
Max. Bore Depth 128 mm
Min. Bore Dia. 40 mm
Min. Dia. 1.575"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 303.05 mm
Shank Dia. 32 mm
Shank Height 1.181"