WALTER TOOLS A32T-DDUNR11 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp | AF9MEP 30EP06
WALTER TOOLS A32T-DDUNR11 5522833 Indexable Boring Bar Top And Hole Clamp
Item: AF9MEPModel: A32T-DDUNR11Cross Ref: 30EP06 / 5522833
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A32T-DDUNR11
Approach Angle 93°
Bar Dia. 1.260"
Center To Cutting Tip 22 mm
Compatible Hardware Ap305-Dn11 Shim, Fs1462 Screw, Fs1466 Torx Key, Fs1469 Pressure Spring, Fs1472 Clamp Screw, Pk240 Clamp, Rs116 Pin
Connection Dia. 1.26"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle -6°
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle -6°
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.866"
Head Material Steel
Inclination Angle -10°
Includes Ap305-Dn11 Shim, Fs1462 Screw, Fs1466 Torx Key, Fs1469 Pressure Spring, Fs1472 Clamp Screw, Pk240 Clamp, Rs116 Pin
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Clamp
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Insert Size 1104
Insert Style Dn
Iso Number A32T-DDUNR11
Lead Angle 93°
Max. Bore Depth 128 mm
Min. Bore Dia. 40 mm
Min. Dia. 1.575"
Orthogonal Rake Angle -6°
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 32 mm
Shank Height 1.181"