WALTER TOOLS A3293TTP-19.5 Coolant Fed Drill 19.5mm 140 Carbide | AF8WBG 29HM72
WALTER TOOLS A3293TTP-19.5 Coolant Fed Drill 19.5mm 140 Carbide
Item: AF8WBGModel: A3293TTP-19.5Cross Ref: 29HM72
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.768"
Cutting Edge Length 2.165"
Decimal Equivalent 0.7677
Depthdia. Ratio 3xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 19.5 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 3.55 mm
Finish AlTiN Coat
Finish - Machining Tinal
Flute Length 79 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Length 5.157"
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 55 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 131 mm
Point Type Self Centering
Primary Material Application Nickel, Stainless Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code M, S
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Composite, Copper, Graphite, Steel
Secondary Material Application Iso Code N, O, P
Series X.TREME INOX
Shank Dia. 20 mm
Shank Length 50 mm