WALTER TOOLS A3289DPL-15.5 Coolant Fed Drill 15.5mm 140 Carbide | AF8VVE 29HL24
WALTER TOOLS A3289DPL-15.5 5537243 Coolant Fed Drill 15.5mm 140 Carbide
Item: AF8VVEModel: A3289DPL-15.5Cross Ref: 29HL24 / 5537243
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.61"
Cutting Edge Length 1.772"
Decimal Equivalent 0.6102
Depthdia. Ratio 3xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 15.5 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 2.82 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 65 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 45 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 115 mm
Point Type Self Centering
Primary Material Application Iso Code H, K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series X.Treme Plus
Shank Dia. 16 mm
Shank Length 48 mm