WALTER TOOLS A3289DPL-10.2 Coolant Fed Drill 10.2mm 140 Carbide | AF8VTV 29HK91
WALTER TOOLS A3289DPL-10.2 5537210 Coolant Fed Drill 10.2mm 140 Carbide
Item: AF8VTVModel: A3289DPL-10.2Cross Ref: 29HK91 / 5537210
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Jobber Drill Bit
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.402"
Cutting Edge Length 1.575"
Decimal Equivalent 0.4016
Depthdia. Ratio 3xd
Dimension Type Metric
Drill Bit Point Angle 140°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 10.2 mm
Drill Diameter Tolerance M7
Drill Length Class Jobber Length
Drill Point Length 1.86 mm
Finish TiAlN
Finish - Machining TiAlN
Flute Length 55 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
List Number A3382
Material Solid Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Maximum Drilling Depth 40 mm
Measurement System Metric
Number Of Coolant Holes 2
Number Of Flutes 2
Overall Length 102 mm
Point Angle 140°
Point Type Self Centering
Primary Material Application Iso Code H, K, M, N, P, S
Secondary Material Application Composite
Secondary Material Application Iso Code O
Series X.Treme Plus
Shank Dia. 12 mm
Shank Length 45 mm
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 10.2 mm