WALTER TOOLS A3162-0.93 Micro Drill Bit, 0.93 mm Drill Bit Size, 6.47 mm Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8ZFU 29FM32
WALTER TOOLS A3162-0.93 Micro Drill Bit, 0.93 mm Drill Bit Size, 6.47 mm Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8ZFUModel: A3162-0.93Cross Ref: 29FM32
In Stock
Get it by Monday, May 25
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.0366
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 0.93 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 6.47 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Max. Drilling Depth 6.47 mm
Overall Length 25 mm
Shank Dia. 1.5 mm