WALTER TOOLS A3162-0.85 Micro Drill Bit, 0.85 mm Drill Bit Size, 5.73 mm Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8YVX 29FM24
WALTER TOOLS A3162-0.85 Micro Drill Bit, 0.85 mm Drill Bit Size, 5.73 mm Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8YVXModel: A3162-0.85Cross Ref: 29FM24
In Stock
Get it by Friday, May 22
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.0335
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 0.85 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 5.73 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Max. Drilling Depth 5.73 mm
Overall Length 25 mm
Shank Dia. 1.5 mm