WALTER TOOLS A3162-0.79 Micro Drill Bit, 0.79 mm Drill Bit Size, 5.70 mm Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YUY 29FM18
WALTER TOOLS A3162-0.79 Micro Drill Bit, 0.79 mm Drill Bit Size, 5.70 mm Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YUYModel: A3162-0.79Cross Ref: 29FM18
In Stock
Get it by Friday, May 22
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.0311
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Drill Bit Size 0.79 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 5.7 mm
Material Grade - Machining Grade K30F
Max. Drilling Depth 5.7 mm
Overall Length 25 mm
Shank Dia. 1 mm