WALTER TOOLS A3162-0.35 Micro Drill Bit, 0.35 mm Drill Bit Size, 2.58 mm Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YNE 29FL73
WALTER TOOLS A3162-0.35 Micro Drill Bit, 0.35 mm Drill Bit Size, 2.58 mm Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YNEModel: A3162-0.35Cross Ref: 29FL73
In Stock
Get it by Friday, May 22
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Micro Drill Bit
Circuit Board Drill No
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Decimal Equivalent 0.0138
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Self Centering Point
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 2.58 mm
Flute Type Spiral
Grade Grade K30F
Material Carbide
Material - Machining Carbide
Material Grade - Machining Grade K30F
Max. Drilling Depth 2.58 mm
Overall Length 25 mm
Shank Dia. 1 mm