WALTER TOOLS A3153-0.67 Micro Drill Bit, 0.67 mm Drill Bit Size, 5/32 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YTH 440R77
WALTER TOOLS A3153-0.67 5063006 Micro Drill Bit, 0.67 mm Drill Bit Size, 5/32 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YTHModel: A3153-0.67Cross Ref: 440R77 / 5063006
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Left Hand
Cutting Edge Dia. 0.026"
Cutting Edge Length 0.122"
Decimal Equivalent 0.0264
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 0.67 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 5/32"
Max. Drilling Depth 0.165"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1 mm
Shank Length 20.8 mm