WALTER TOOLS A3153-0.32 Micro Drill Bit, 0.32 mm Drill Bit Size, 3/32 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YMZ 440R42
WALTER TOOLS A3153-0.32 5062971 Micro Drill Bit, 0.32 mm Drill Bit Size, 3/32 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YMZModel: A3153-0.32Cross Ref: 440R42 / 5062971
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
This product can only be shipped in multiples of 10
Product Specifications:
Item Micro Drill Bit
Circuit Board Drill No
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Left Hand
Cutting Edge Dia. 0.013"
Cutting Edge Length 0.071"
Decimal Equivalent 0.0126
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 0.32 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 3/32"
Flute Type Spiral
Grade High Performance
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining HIGH PERFORMANCE
Max. Drilling Depth 0.094"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1 mm
Shank Length 22.6 mm