WALTER TOOLS A3143-1.45 Micro Drill Bit, 1.45 mm Drill Bit Size, 3/8 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8YZW 440R24
WALTER TOOLS A3143-1.45 Micro Drill Bit, 1.45 mm Drill Bit Size, 3/8 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8YZWModel: A3143-1.45Cross Ref: 440R24
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.057"
Cutting Edge Length 0.276"
Decimal Equivalent 0.0571
Depthdia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 1.45 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 3/8"
Max. Drilling Depth 3/8"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1.5 mm
Shank Length 15.5 mm