WALTER TOOLS A3143-1.05 Micro Drill Bit, 1.05 mm Drill Bit Size, 1/4 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8YYC 440R16
WALTER TOOLS A3143-1.05 5062935 Micro Drill Bit, 1.05 mm Drill Bit Size, 1/4 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8YYCModel: A3143-1.05Cross Ref: 440R16 / 5062935
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.041"
Cutting Edge Length 0.197"
Decimal Equivalent 0.0413
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 4 Facet Point
Drill Bit Size 1.05 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 1/4"
Max. Drilling Depth 0.268"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Graphite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1.5 mm
Shank Length 18.2 mm