WALTER TOOLS A3143-0.93 Micro Drill Bit, 0.93 mm Drill Bit Size, 7/32 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8YWY 440R08
WALTER TOOLS A3143-0.93 5062927 Micro Drill Bit, 0.93 mm Drill Bit Size, 7/32 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8YWYModel: A3143-0.93Cross Ref: 440R08 / 5062927
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.037"
Cutting Edge Length 0.177"
Decimal Equivalent 0.0366
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 2 Facet Point
Drill Bit Size 0.93 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 7/32"
Max. Drilling Depth 0.236"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1.5 mm
Shank Length 19 mm