WALTER TOOLS A3143-0.87 Micro Drill Bit, 0.87 mm Drill Bit Size, 7/32 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia | CU8YWE 440R02
WALTER TOOLS A3143-0.87 5062921 Micro Drill Bit, 0.87 mm Drill Bit Size, 7/32 Inch Flute Length, 1.50 mm Shank Dia
Item: CU8YWEModel: A3143-0.87Cross Ref: 440R02 / 5062921
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.034"
Cutting Edge Length 0.177"
Decimal Equivalent 0.0343
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Type 4 Facet Point
Drill Bit Size 0.87 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Finish - Machining Bright (Uncoated)
Flute Length 7/32"
Max. Drilling Depth 0.236"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, N, P, S
Secondary Material Application Composite, Graphite, Stainless Steel
Secondary Material Application Iso Code M, O
Shank Dia. 1.5 mm
Shank Length 19 mm