WALTER TOOLS A3143-0.32 Micro Drill Bit, 0.32 mm Drill Bit Size, 3/32 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia | CU8YMY 440P46
WALTER TOOLS A3143-0.32 5062866 Micro Drill Bit, 0.32 mm Drill Bit Size, 3/32 Inch Flute Length, 1 mm Shank Dia
Item: CU8YMYModel: A3143-0.32Cross Ref: 440P46 / 5062866
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.013"
Cutting Edge Length 0.071"
Decimal Equivalent 0.0126
Depth X Dia. Ratio 5xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Facet
Drill Bit Size 0.32 mm
Drill Diameter Tolerance -0.004 mm to 0 mm
Finish Bright, Uncoated
Flute Length 0.094"
Material High Speed Steel
Max. Drilling Depth 0.094"
Number Of Flutes 2
Overall Length 25 mm
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Cast Iron, Copper, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application Composite, Graphite, Stainless Steel
Shank Dia. 1 mm
Shank Length 22.6 mm