WALTER TOOLS A26563-NPTF3/8 Pipe And Conduit Thread Tap, 3/8-18 Thread Size, 20 mm Thread Length, Vap, 5 Flutes | CU8ZQL 427V18
WALTER TOOLS A26563-NPTF3/8 5081195 Pipe And Conduit Thread Tap, 3/8-18 Thread Size, 20 mm Thread Length, Vap, 5 Flutes
Item: CU8ZQLModel: A26563-NPTF3/8Cross Ref: 427V18 / 5081195
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Tap
75% Thread Drill Size 9/16"
Clamping Width 0.531"
Connection Dia. 0.7"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 0.559", 0.571", 0.584"
Driving Square Length 0.531"
Extended Neck Yes
Finish Vaporized
Functional Length 4.331"
Helix Angle 30°
Material Grade - Machining Grade VAP
Measurement System Fractional Inch
Nominal Thread Dia. 0.66"
Number Of Flutes 5
Overall Length 110 mm
Primary Material Application Stainless Steel, Steel
Primary Material Application Iso Code M, P
Secondary Material Application Cast Iron
Secondary Material Application Iso Code K
Shank Dia. 17.78 mm
Shank Length 42.7 mm
Square Size 13.49 mm
Standards Ansi, Din
System Of Measurement Imperial
Tap Chamfer Modified Bottom, Semi Bottoming
Tap Finish Vap
Tap Length Standard DIN
Tap Material Cobalt
Tap Shank Standard ANSI
Tap Style Pipe
Tap Thread Size 3/8"-18
Tap Type Pipe
Thread Direction Right Hand
Thread Length 20 mm
Thread Size 3/8"-18
Thread Standard NPTF
Threads Per Inch 18
Usable Length 2.65"