WALTER TOOLS A25T-SWLCL06 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MEF 30EN97
WALTER TOOLS A25T-SWLCL06 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MEFModel: A25T-SWLCL06Cross Ref: 30EN97
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A25T-SWLCL06
Approach Angle 95°
Bar Dia. 0.984"
Center To Cutting Tip 17 mm
Compatible Hardware Fs1465 Torx Key, Fs2062 Clamping Screw
Connection Dia. 0.984"
Cutting Direction Left
Cutting Edge Angle
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.669"
Head Material Steel
Inclination Angle -4°
Includes Fs1465 Torx Key, Fs2062 Clamping Screw
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Shape Trigon
Insert Size 06T3
Insert Style WC
Iso Number A25T-SWLCL06
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 100 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 25 mm
Shank Height 0.906"