WALTER TOOLS A25T-STFCR16 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MEA 30EN92
WALTER TOOLS A25T-STFCR16 5194521 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MEAModel: A25T-STFCR16Cross Ref: 30EN92 / 5194521
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A25T-STFCR16
Approach Angle 91°
Bar Dia. 0.984"
Center To Cutting Tip 17 mm
Compatible Hardware Fs1465 Torx Key, Fs2063 Clamping Screw
Connection Dia. 0.984"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.669"
Head Material Steel
Inclination Angle -3°
Includes Fs1465 Torx Key, Fs2063 Clamping Screw
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 16
Insert Shape Triangular
Insert Size 16T3
Insert Style TC
Iso Number A25T-STFCR16
Lead Angle 90°
Max. Bore Depth 100 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 25 mm
Shank Height 0.906"