WALTER TOOLS A25T-SCLCR12 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MDP 30EN82
WALTER TOOLS A25T-SCLCR12 5194503 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MDPModel: A25T-SCLCR12Cross Ref: 30EN82 / 5194503
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A25T-SCLCR12
Approach Angle 95°
Bar Dia. 0.984"
Center To Cutting Tip 17 mm
Compatible Hardware Fs1496 Torx Key, Fs2064 Clamping Screw
Connection Dia. 0.984"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Right
Cutting Edge Angle
Functional Length 11.811"
Functional Width 0.669"
Head Material Steel
Includes Fs1496 Torx Key, Fs2064 Clamping Screw
Insert Angle 80° , Diamond
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 12
Insert Size 1204
Insert Style CC
Iso Number A25T-SCLCR12
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 100 mm
Min. Bore Dia. 32 mm
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 300 mm
Shank Dia. 25 mm
Shank Height 0.906"