WALTER TOOLS A2245876-UNC1 Spiral Flute Tap, 1-8 Thread Size, 37 mm Thread Length, 130.20 mm Length | CU9JRG 427N36
WALTER TOOLS A2245876-UNC1 Spiral Flute Tap, 1-8 Thread Size, 37 mm Thread Length, 130.20 mm Length
Item: CU9JRGModel: A2245876-UNC1Cross Ref: 427N36
In Stock
Get it by Monday, May 25
Request a Quote
Payment
Delivery
Product Specifications:
Item Spiral Flute Tap
55% Thread Drill Size 29/32"
65% Thread Drill Size 57/64"
75% Thread Drill Size 22.25 mm
Clamping Width 3/5"
Class Of Fit Class 3B
Connection Dia. 4/5"
Coolant Fed Non Coolant Through
Drill Bit Size 0.876"
Driving Square Length 0.811"
Extended Neck Yes
Features For Long And Short Chipping Materials
Finish TiCN
Functional Length 5.126"
Helix Angle 10°
Measurement System Fractional Inch
Number Of Flutes 5
Overall Length 130.2 mm
Primary Material Application Nickel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code P, S
Secondary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper
Secondary Material Application Iso Code N
Shank Dia. 20.32 mm
Shank Length 64.6 mm
Shank Type - Machining Straight
Spiral Direction Right Hand
Square Size 15.24 mm
Standards Ansi B94.9
System Of Measurement Imperial
Tap Chamfer Modified Bottoming, Semi Bottoming
Tap Finish TiCN
Tap Material High Speed Steel
Tap Shank Standard ANSI B94.9
Tap Style Spiral Flute
Tap Thread Size 1"-8
Tap Type Spiral Flute
Thread Direction Right Hand
Thread Length 37 mm
Thread Limit H5
Thread Limit / Class Of Fit H5, 3B
Thread Size 1"-8
Thread Standard Coarse
Threads Per Inch 8
Usable Length 2.583"