WALTER TOOLS A20S-SWLCL06 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MBK 30EN25
WALTER TOOLS A20S-SWLCL06 5673674 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MBKModel: A20S-SWLCL06Cross Ref: 30EN25 / 5673674
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A20S-SWLCL06
Approach Angle 95°
Bar Dia. 0.787"
Center To Cutting Tip 13 mm
Compatible Hardware Fs1465 Torx Key, Fs2062 Clamping Screw
Connection Dia. 0.787"
Coolant Fed Coolant Through
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Left
Cutting Edge Angle
Functional Length 9.843"
Functional Width 0.512"
Head Material Steel
Inclination Angle -6°
Includes Fs1465 Torx Key, Fs2062 Clamping Screw
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Shape Trigon
Insert Size 06T3
Insert Style WC
Iso Number A20S-SWLCL06
Lead Angle 95°
Max. Bore Depth 80 mm
Min. Bore Dia. 25 mm
Min. Dia. 0.984"
Mounting Style Screw Clamp
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 250 mm
Primary Material Application Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Rake Positive
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 20 mm