WALTER TOOLS A20S-SDUCL11 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel | AF9MAR 30EN08
WALTER TOOLS A20S-SDUCL11 5194510 Indexable Boring Bar Screw Clamp Steel
Item: AF9MARModel: A20S-SDUCL11Cross Ref: 30EN08 / 5194510
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Indexable Boring Bar
Ansi Number A20S-SDUCL11
Approach Angle 93°
Bar Dia. 0.787"
Center To Cutting Tip 13 mm
Compatible Hardware Fs1465 Torx Key, Fs2062 Clamping Screw
Connection Dia. 0.787"
Coolant Fed Coolant Through
Coolant Pressure 145.038 psi
Cutting Angle
Cutting Application Facing, Interrupted Cuts, Profiling, Turning
Cutting Direction Left
Cutting Edge Angle
Functional Length 9.843"
Functional Width 0.512"
Head Material Steel
Inclination Angle -6°
Includes Fs1465 Torx Key, Fs2062 Clamping Screw
Insert Clearance Angle
Insert Holding Type Screw On
Insert Seat Size 11
Insert Shape Diamond
Insert Size 11T3
Insert Style DC
Iso Number A20S-SDUCL11
Lead Angle 93°
Max. Bore Depth 80 mm
Min. Bore Dia. 25 mm
Min. Dia. 0.984"
Mounting Style Screw Clamp
Number Of Coolant Holes 1
Number Of Inserts 1
Orthogonal Rake Angle
Overall Length 250 mm
Primary Material Application Cast Iron, Nickel, Stainless Steel, Steel, Titanium
Primary Material Application Iso Code K, M, N, P, S
Rake Positive
Secondary Material Application Hardened Steel
Secondary Material Application Iso Code H
Shank Dia. 20 mm