WALTER TOOLS A1254TFT-8.5 Taper Length Drill Bit, 8.50 mm Drill Bit Size, 8.50 mm Shank Dia | CU9CRF 442U37
WALTER TOOLS A1254TFT-8.5 5061034 Taper Length Drill Bit, 8.50 mm Drill Bit Size, 8.50 mm Shank Dia
Item: CU9CRFModel: A1254TFT-8.5Cross Ref: 442U37 / 5061034
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.335"
Cutting Edge Length 2.441"
Decimal Equivalent 0.3346
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type Split Point
Drill Bit Size 8.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 2.55 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 15/16"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 2.953"
Number Of Flutes 2
Overall Length 117 mm
Point Angle 118°
Point Type Split Point
Shank Dia. 8.5 mm
Shank Length 42 mm
Sheeter Drill No
Size 8.5 mm