WALTER TOOLS A1254TFT-5.8 Taper Length Drill Bit, 5.80 mm Drill Bit Size, 5.80 mm Shank Dia | CU9CNH 442U26
WALTER TOOLS A1254TFT-5.8 5061023 Taper Length Drill Bit, 5.80 mm Drill Bit Size, 5.80 mm Shank Dia
Item: CU9CNHModel: A1254TFT-5.8Cross Ref: 442U26 / 5061023
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.228"
Cutting Edge Length 1.89"
Decimal Equivalent 0.2283
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 5.8 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.74 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 15/64"
Flute Type Spiral
Grade Grade M42
Length 3.661"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 2.244"
Number Of Flutes 2
Overall Length 93 mm
Shank Dia. 5.8 mm
Shank Length 36 mm
Sheeter Drill No
Size 5.8 mm