WALTER TOOLS A1254TFT-5.1 Taper Length Drill Bit, 5.10 mm Drill Bit Size, 5.10 mm Shank Dia | CU9CMQ 442U21
WALTER TOOLS A1254TFT-5.1 5061018 Taper Length Drill Bit, 5.10 mm Drill Bit Size, 5.10 mm Shank Dia
Item: CU9CMQModel: A1254TFT-5.1Cross Ref: 442U21 / 5061018
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.201"
Cutting Edge Length 1.732"
Decimal Equivalent 0.2008
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 5.1 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.53 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 2 3/64"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 2.047"
Maximum Drilling Depth 2 3/64"
Number Of Flutes 2
Overall Length 86 mm
Shank Dia. 5.1 mm
Shank Length 34 mm
Sheeter Drill No
Size 5.1 mm