WALTER TOOLS A1254TFT-4.5 Taper Length Drill Bit, 4.50 mm Drill Bit Size, 4.50 mm Shank Dia | CU9CME 442U16
WALTER TOOLS A1254TFT-4.5 5061013 Taper Length Drill Bit, 4.50 mm Drill Bit Size, 4.50 mm Shank Dia
Item: CU9CMEModel: A1254TFT-4.5Cross Ref: 442U16 / 5061013
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.177"
Cutting Edge Length 1.535"
Decimal Equivalent 0.1772
Depthdia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 4.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Length Class Taper Length
Drill Point Length 1.35 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 1 27/32"
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 1.85"
Number Of Flutes 2
Overall Length 80 mm
Point Angle 118°
Point Type Facet
Shank Dia. 4.5 mm
Shank Length 33 mm
Sheeter Drill No
Size 4.5 mm