WALTER TOOLS A1254TFT-15.5 Taper Length Drill Bit, 15.50 mm Drill Bit Size, 4 23/32 Inch Flute Length | CU9CJE 442U04
WALTER TOOLS A1254TFT-15.5 5061001 Taper Length Drill Bit, 15.50 mm Drill Bit Size, 4 23/32 Inch Flute Length
Item: CU9CJEModel: A1254TFT-15.5Cross Ref: 442U04 / 5061001
7 In Stock
Ships within 2 days via
5.00% off
Product Specifications:
Item Taper Length Drill Bit
Coolant Fed Non Coolant Through
Cutting Direction Right Hand
Cutting Edge Dia. 0.61"
Cutting Edge Length 4.094"
Decimal Equivalent 0.6102
Depth X Dia. Ratio 8xd
Drill Bit Point Angle 118°
Drill Bit Point Type 6 Facet Point
Drill Bit Size 15.5 mm
Drill Diameter Tolerance H8
Drill Point Length 4.66 mm
Finish TiNAl
Finish - Machining Tinal
Flute Length 4 23/32"
Flute Type Spiral
Grade Grade M42
Material High Speed Steel
Material - Machining High Speed Steel
Material Grade - Machining Grade M42
Max. Drilling Depth 4.724"
Number Of Flutes 2
Overall Length 178 mm
Point Angle 118°
Point Type Facet
Primary Material Application Aluminum, Brass, Bronze, Copper, Stainless Steel
Primary Material Application Iso Code M, N
Secondary Material Application Composite, Nickel, Steel, Titanium
Secondary Material Application Iso Code O, P, S
Shank Dia. 15.5 mm
Shank Length 58 mm
Shank Type Straight
Shank Type - Machining Straight
Sheeter Drill No
Size 15.5 mm